Biztosítson megbízható, precíz és költséghatékony megoldást az anyagvizsgálatokhoz az UNICAM TMA műszerével!
A termomechanikai analizátor (TMA) elengedhetetlen eszköz minden olyan iparág számára, ahol az anyagok hőmérséklet-változásra adott mechanikai reakcióit kell vizsgálni. Segítségével pontosan meghatározható a lineáris hőtágulási együttható (CTE), az üvegesedési hőmérséklet (Tg), valamint a térfogatváltozás és a penetrációs tulajdonságok. Az autóipartól kezdve a műanyagiparon át az elektronikai szektorig számos területen alkalmazható, és megfelel a legfontosabb nemzetközi szabványoknak (ASTM, ISO, IPC).
TMA termoanalitikai műszer: Mely ipar- és tudományágak tudják alkalmazni a terméket?
Ez a termoanalitikai műszer minden olyan területen alkalmazható, ahol a hőmérséklet hatására történő dimenzionális változás meghatározása szükséges (statikus, vagy kvázi-statikus erők alkalmazása mellett):
- CTE: lineáris hőtágulási együttható meghatározása
- duzzadási vagy/és zsugorodási tulajdonságok mérése, térfogatváltozás
- penetrációs mérés
- üvegesedési hőmérséklet (Tg)
- lágyulási tulajdonságok
- higroszkópos tágulási együttható (CHE).
- delamináció
- fázisátmeneti hőmérsékletek
Alkalmazott szabványok:
ASTM E831: Szabványos vizsgálati módszer szilárd anyagok lineáris hőtágulására termomechanikus analízissel.
ASTM E1545: Szabványos vizsgálati módszer az üvegesedési átmeneti hőmérsékletének meghatározása termomechanikus elemzéssel.
ASTM E1824: Szabványos vizsgálati módszer az üvegesedési átmeneti hőmérsékletének meghatározása feszültség alatti termomechanikus elemzéssel.
ASTM E2347: Szabványos vizsgálati módszer a penetrációs lágyulási hőmérséklet meghatározására TMA-val
ISO 11359-2:2021: Műanyagok — Termomechanikai Analizátor (TMA): 2. rész: A lineáris hőtágulási együttható (CTE) és az üvegesedési átmenet Tg) meghatározása
ISO 11359-3:2019: Műanyagok — Termomechanikai Analizátor (TMA): 3. rész: penetrációs hőmérséklet meghatározása
IPC-TM-650 2.4.24.1 Leválás (leválási idő) meghatározása TMA-val
IPC-TM-650 2.4.41.3 Szerves alapanyagú fóliák lap irányú hőtágulási együtthatójának meghatározása TMA-val
Iparágak
- Akkumulátor gyártás (szeparátor fólia mérése)
- Hadipar (expanziós együttható meghatározása – STANAG 4525)
- Kőolajipar (penetráció mérése, lágyulás és olvadáspont mérése)
- Műanyag ipar: műanyag alapú termékeket előállító cégek
Mire jó pontosan a TMA műszer, és hogyan működik?
A termomechanikai analizátor (TMA) méri az anyagok méretváltozásait ellenőrzött alkalmazott erő (N), légkör, idő és hőmérséklet mellett.
A TMA mérések során jellemzően egy kis, párhuzamos és sík felülettel rendelkező mintát egy kvarc mérőfelületre helyezünk, közelébe egy hőelemet helyezve. A minta tetejére egy kvarc mérőfejet helyezve, azt állandó erővel terheljük. A minta melegítés vagy hűtés hatására méretváltozását mutat, melyet a kvarc mérőfej elmozdulásával detektálunk és ezt az értéket rögzítjük
Milyen előnyei vannak?
Súrlódásmentes motor 0,001 N és 2 N közötti erőt ad le, lehetővé téve a méréseket a legszélesebb körben, a lágyan összenyomható mintáktól kezdve az elasztomereken át a merev kompozit anyagokig. Széles minta-befogási lehetőséget biztosít, amellyel akár 26 mm hosszúságú minta is mérhető, ±2,5 mm-es elmozdulással, akár 15 nm felbontással.
A modulált TMA (MTMA™), a dinamikus TMA, a kúszás és a stresszoldás fejlett tesztelési módjai kibővítik a képességeket, és lehetővé teszik a felhasználók számára értékesebb információk az anyagok mechanikai viselkedéséről. A kényelmes mechanikus hűtési tartozék (MCA 70) -70°C-ig szabályozza a hőmérsékletet a folyékony nitrogén költsége és gondjai nélkül.
Megbízhatóság és tartósság jellemzi, melyet az öt év kemencegarancia is biztosít. A piacon lévő összes eszköz közül a legszélesebb relatív páratartalom és a hőmérséklet tartománnyal rendelkező megoldás. Iparág vezető alacsony hőtágulású kvarc mérőtesteket kínálunk, a legszélesebb választékban.